Jdi na obsah Jdi na menu
 


Černočerná tma 2:Riddick:kronika temna

 Riddick: Kronika temna (2)Riddick: Kronika temna (5)

Skrývání je nekonečný sport, pokud se vůbec dá za nějakou disciplínu považovat. A dost často se stane, že minulost svého nositele dožene. Před ní to ale stihli Smrtivládcové - Nekromongerové. Zaplaví planetu a dají jejím obyvatelům na vybranou - přijmout jejich víru a začlenit se do jejich smrtonosných zástupů, nebo přijmout smrt. Vin Diesel v masce Riddicka si jich moc nevšímá, ale zato oni jeho. Tajemství jeho původu, temné v prvním díle, se tu odhalí - je posledním z rasy Furianů, a podle proroctví je tudíž jediným, kdo může ohrozit Lorda Vládce, velícího Necromongerům.

Film je na hony vzdálen Černočerné tmě. Jednak rozpočtem - triky jsou místy až přebušené, jednak prostředím a v neposlední řadě i tím, že tu chybí všeobjímající tajemství a hororová atmosféra, nepříliš úspěšně nahrazená atmosférou thrillerovou. Vin Diesel tu hraje stejně dobře jako v Černočerné tmě, některá jeho vystoupení jsou opravdu skvělá, například když vysvětluje ostatním trestancům, že on na vězeňské planetě opravdu dlouho nezůstane. Jeho souboje s Nekromongery ale v některých momentech trpí právě přetlakem triků, které mu ubírají na jinak velmi objemném charisma.

Riddick: Kronika temna (3)Celkově mi film ale připadal studený, neustále jsem měl tendenci myslet na jiné věci nebo i je dělat. Asi nejpádnějším důvodem pro ztrátu pozornosti je chybějící všudy přítomný motiv tajemství, který mne u Černočerné tmy neustále zaměstnával a nutil mne udržovat pozornost, abych nepropásl nějakou nápovědu k jeho odhalení. Tady jsou karty víceméně rozdány předem, a je jen otázkou, jak se Vin Diesel se Smrtivládci porovná. Což je, jak určitě uznáte, problém okresního formátu - když na jedné straně stojí Vin Diesel, že...

Děj byl pestrý, Vin Diesel střídal prostředí - ať již planety nebo kosmické lodě, dívka Kyra (její mladší verzi si možná pamatujete z prvního dílu, tady ji hraje Alexa Davalosová) i její smrtivládcovský protějšek v podání Thandie Newtonové vkládají do příběhu kromě jiného také ženskou něžnost, Judi Denchová zas moudrost a úsporný, přesto velmi účinný herecký projev. Karl Urban (bývalý Eomér) i tady dodržel vysokou úroveň, lord Vládce Colm Feore ale byl jaksi nijaký - asi nejsnadněji se dal zapamatovat podle své helmy.

Riddick: Kronika temna (6)Podobně jako triky, i výprava byla zvláště v případě Smrtivládců snad až příliš přebujelá, místy s rysy antiky, cestovní trůnní sál Lorda Vládce mi do kosmické lodi příliš nesedl. Jinak ale se Vin Diesel pohyboval ve výtvarně zajímavých prostředích, skoro jako kdyby je navrhoval někdo úplně jiný, než ten, kdo měl na triku invazní sestavu.

Příběh byl vystavěn jako souboj jednoho proti všem - a díky tomu nejde porovnávat s filmy, jejichž ohlasů je možné si všimnout. Vin Diesel tu odvedl dobrou práci, za kterou si zaslouží pochvalu. Je velká škoda, že David Twohy sáhl při vytváření zápletky po vyřčeném nebezpečí, tím připravil film o výrazný kus atraktivity, kterou měla Černočerná tma. Dohromady to je stále ještě film, který se vyplatí shlédnout, hlavní hrdina a jeho souboje stejně jako většina prostředí jsou pro diváky SF zajímavé - pro ostatní ale zdaleka ne tolik, Tomatometer tomuto filmu dal 28%.

Riddick: Kronika temna (1)Riddick: Kronika temna (Chronicles of Riddick), 2004, 119 min.
scénář, režie: David Twohy

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

úžasny film

(Tere, 14. 3. 2007 9:11)

proste kááááásný film a těch káááááásnych hercu tak to je proste fantazie

prosim

(franta, 4. 2. 2007 18:29)

prosim prosim prosim prosim prosim prosim prosim prosim prosim prosim prosim prosim prosim prosim prosim

prosim

(franta, 4. 2. 2007 18:28)

jak sthnu ridik cernocerna tma????????????????????

prosim

(franta, 4. 2. 2007 18:28)

jak sthnu ridik cernocerna tma????????????????????

Oznámení

(Rick, 13. 1. 2007 9:11)

Lidi,zaregistrujte se na www.yohuv-virtual.estranky.cz je to web kámoše a zhání lidi!

RIDDICK

(Luca, 22. 12. 2006 8:18)

jE TO SKVĚLÍ FILM.a VIN je nejlepší.

Úžasný borec

(Kyra, 22. 12. 2006 8:16)

Ridick,je úžasný a všude někoho potkává do koho se zamiluje.Je k nakousnutí.